ntm24 » Elektrostymulacja » TENS – terapia przeciwbólowa

TENS – terapia przeciwbólowa


Inną formą elektrostymulacji jest przezskórna stymulacja nerwów - elektrostymulacja przeciwbólowa TENS. TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation - przezskórna elektryczna stymulacja nerwów) jest uznaną i sprawdzoną metodą leczenia bólu.

Podczas terapii TENS medycznie nieszkodliwy dla zdrowia prąd jest kierowany przez skórę do tkanek za pomocą dwóch lub czterech elektrod. W programach leczniczych dostępne sa dwa zakresy częstotliwości:
terapia TENS w zakresie częstotliwości od 1 Hz do 20 Hz - idealnie nadaje się do leczenia bólu przewlekłego, może stymulować uwalnianie substancji redukujących ból, które są naturalnie wytwarzane w organizmie (np. endorfin, dynorfin). Te naturalne substancje przeciwbólowe działają również po zakończeniu sesji TENS.
terapia TENS w zakresie częstotliwości od 50 Hz do 100 Hz - nadaje się szczególnie do leczenia ostrego bólu. Może zablokować lub ograniczyć sygnały bólowe transmitowane do mózgu.


TENS jako naukowo rozpoznana metoda terapii bólu jest metodą, którą stosuje wielu lekarzy.

Impulsy elektryczne transferowane są z elektrod do nerwów włókien nerwowych na skórze. Efekt ulgi w bólu zaczyna się w momencie rozpoczęcia stosowania elektrostymulacji i zwykle trwa jeszcze po jej zakończeniu. Dzieje się tak z powodu istnienia dwóch różnych  mechanizmów, tj. efektu kontroli wrót bólu oraz uwolnienia beta-endorfin.
Ból jest transferowany poprzez włókna nerwowe do mózgu i tam ból jest odczuwany. Poprzez stymulację włókien nerwowych MyoBravo przeciwdziała dalszej transmisji bólu do mógu co sprawia, że ból łagodnieje bądź zanika.

Uwolnienie beta-endorfin
Terapia TENS stymuluje syntezę i uwalnianie beta-endorfin jako najbardziej aktywnego peptydu opioidowego, które w swoim działaniu mają podobny efekt jak morfina, ale bez skutków ubocznych (np. depresja oddechowa).


Przeczytaj także:


Pytania? Zostaw swój e-mail bądź telefon, a nasz ekspert skontaktuje się z tobą.