Problem nietrzymania moczu po porodzie dotyka ponad ¾ kobiet po porodzie fizjologicznym, zdarza się także u kobiet po cięciu cesarskim.
Incydenty z nietrzymaniem moczu u kobiet po porodzie występują często w chwili podnoszenia dziecka, czy wykonywania prostych domowych czynności, co oznacza że w tym przypadku możemy mówić o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Problem ten występuje częściej, jeżeli poród był ciężki, a masa urodzeniowa dziecka była wysoka. Badania dowodzą również, że pewne sytuacje i praktyki położnicze mogą sprzyjać powstawaniu nietrzymania moczu, jak np. pełen pęcherz moczowy przed parciem czy parcie przed uzyskaniem pełnego rozwarcia.
Aż 30% kobiet odczuwa problem związany z trzymaniem moczu nawet 5 lat po porodzie.
Przyczyną nietrzymania moczu u kobiet po porodzie jest osłabienie mięśni dna miednicy odpowiadających za kontrolę nad pęcherzem moczowym. Podczas ciąży i porodu następuje rozluźnienie mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) oraz zwiotczenie wiązadeł, podtrzymujących końcowy odcinek układu moczowego i płciowego, które odpowiadają za zamykanie cewki moczowej. Urazy krocza w trakcie porodu oraz uszkodzenia mięśni dna miednicy prowadzą w następstwie do późniejszego występowania incydentów wysiłkowego nietrzymania moczu u młodych mam.
Łatwo wyleczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu za pomocą elektrostymulacji. Urządzenia medyczne służące do tego celu są przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności, i od wielu lat stosowane na Zachodzie.
Ich ogromną zaletą w przypadku świeżo upieczonych mam jest z pewnością fakt, że urządzenia te stosuje się w domu – można zatem wykorzystać moment drzemki maluszka, by poddać się półgodzinnemu seansowi z elektrostymulatorem MyoBravo, bądź BioBravo. Aby terapia za pomocą elektrostymulacji była skuteczna, należy właściwie zdiagnozować problem (zobacz: Zdiagnozuj się) oraz wybrać odpowiedni program do elektrostymulacji. (zobacz: Elektrostymulacja w leczeniu NTM).