Nietrzymanie moczu, nazywane również inkontynencją moczową, to objaw polegający na niekontrolowanym wycieku moczu wynikającym z utraty kontroli nad pęcherzem moczowym. Nietrzymanie moczu występuje gdy dochodzi do nieświadomego oddawania moczu, gdy oddawanie moczu jest niekontrolowane (moczenie), w końcu także gdy jest ono nieefektywne.
Jeżeli zatem bardzo często musisz korzystać z toalety bo obawiasz się może dojść do wycieku moczu, jeżeli zdarza się że podczas, kichania, skakania, wysiłku fizycznego a nawet podczas śmiania się dochodzi do nawet niewielkiego oddania moczu, jeżeli takie incydenty już Ci się zdarzały, to może oznaczać, że masz problem z nietrzymaniem moczu NTM.
Nietrzymanie moczu to duży problem dla każdej osoby cierpiącej z tego powodu. Trzeba pamiętać, że dolegliwość ta, jeżeli jest nieleczona, może z wiekiem się nasilać przyjmując coraz to bardziej zaawansowane formy.
Istnieje wiele czynników mogących prowadzić do zaburzeń pracy mięśni dna miednicy i pęcherza moczowego. Wśród kobiet najczęstsze to: zmiana położenia macicy; obciążenia dla mięśni miednicy (ciąża, poród, nadwaga); menopauza; zabiegi chirurgiczne.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn: U mężczyzn głównym czynnikiem powstania inkontynencji jest przerost gruczołu prostaty. Również choroby neurologiczne, takie jak np. stwardnienie rozsiane, udary mózgu, choroba Parkinsona i Alzheimera mogą przyczyną inkontynencji wśród kobiet i mężczyzn.
Z punktu widzenia fizjologii nietrzymanie moczu to mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego. Produkowany przez nerki mocz spływa do znajdującego się w dole brzucha pęcherza moczowego, stopniowo go wypełniając. Mocz w pęcherzu może być zatrzymywany dzięki mięśniom dna miednicy, które otaczają cewkę moczową i ją zaciskają. Gdy pęcherz jest pełny, do mózgu dociera odpowiedni sygnał (pojawia się odczucie potrzeby oddania moczu). Następnie mózg wysyła sygnał do mięśni miednicy, które ulegają rozluźnieniu (nie zamykają już cewki moczowej), a mięśnie pęcherza ulegają skurczowi, co prowadzi do wydalenia moczu z pęcherza. Nieprawidłowości na którymś etapie prowadzą do różnych zaburzeń w oddawaniu moczu, w tym do nietrzymania moczu.
Nietrzymanie moczu to nie tylko problem medyczny, ale także istotne psychologiczne obciążenie. Wiele osób dotkniętych nietrzymaniem moczu cierpi na depresję i wycofanie z życia społecznego. Nietrzymanie moczu nigdy nie powinno być akceptowane przez osoby dotknięte tą dolegliwością, ponieważ większości pacjentów można pomóc odpowiednią rehabilitacją i leczeniem. Nietrzymanie moczu w większości przypadków jest łatwo podatne na terapię poprzez stymulację elektryczną. Jedynie bardzo zaawansowane formy inkontynencji wynikające z zaniedbania, braku rehabilitacji i leczenia wymagają leczenia operacyjnego.
Każda osoba, która kwalifikuje się do leczenia operacyjnego powinna być jednak przedtem poddana rehabilitacji za pomocą elektrostymulatorów, jako że w większości przypadków operacji można uniknąć.
Również osoby po zabiegach operacyjnych związanych z leczeniem nietrzymania moczu powinny być poddawane rehabilitacji poprzez elektrostymulację, co w znaczącym stopniu poprawia efektywność zabiegu. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że nawet po zabiegach operacyjnych rehabilitacja powinna być regularnie kontynuowana, co umożliwia długoterminowe utrzymanie ich efektów. Zaniechanie rehabilitacji oznaczać może powrót do problemu nietrzymania moczu sprzed zabiegu operacyjnego.
Niekontrolowany wyciek moczu może być powikłaniem poporodowym, skutkiem przebytych chorób i urazów, efektem długoletniego braku ruchu i wysiłku fizycznego, złej diety i nadwagi. Problem inkontynencji nasila się także z wiekiem.
Wszystkie czynniki prowadzące do inkontynencji skupiają się na osłabieniu mięśni dna miednicy, które odpowiadają za pracę zwieracza cewki moczowej. Incydenty związane z nietrzymaniem moczu stanowią duży problem dla wielu osób tym dotkniętym, doprowadzając do ograniczenia ich aktywności życiowej, prowadząc do wykluczenia z życia towarzyskiego, w końcu wpływają na pogarszający się stan psychiczny. Jeszcze kilka lat temu o problemie nietrzymania moczu nie mówiło się wcale. Ze względu na swą specyfikę, problemy z nietrzymaniem moczu nie są powszechnie omawiane w towarzystwie, nadal nie są częstym tematem informacji w mass mediach. Jest to temat uważany za wstydliwy i krępujący, a brak informacji na temat inkontynencji sprawia, że osoby cierpiące z tego powodu, czują się pozostawione same sobie.
Problemu inkontynencji nie można bagatelizować - brak prowadzenia jakiejkolwiek terapii prowadzi do pogarszania się stanu mięśni odpowiadających za kontrolę pęcherza moczowego, co sprawia, że choroba pogłębia się i następuje nasilenie objawów.
Warto zatem skupić się na leczeniu nietrzymania moczu, niedopuszczając do ostatecznego rozwiązania, jakim jest operacja poprawiająca statykę dna miednicy (która zdarza się, że nie zawsze przynosi oczekiwane efekty). Dostępne już na polskim rynku urządzenia medyczne BioBravo i MyoBravo, to elektrostymulatory, których codzienne używanie pozwala wzmocnić mięśnie dna miednicy i pożegnać problem nietrzymania moczu (zobacz: Elektrostymulacja w leczeniu NTM). Jest to o tyle wygodne, że urządzenia te stosuje się we własnym domu, w dogodnym dla siebie czasie, są bezbolesne, bezpieczne, a przede wszystkim – skuteczne.