ntm24 » Nietrzymanie » Leczenie NTM

Leczenie NTM

W Polsce przeprowadza się kilkaset operacji  poprawiających statykę dna miednicy rocznie. Jak wiemy, problem inkontynencji dotyczy zaś przynajmniej kilku milionów osób.

Leczenie farmakologiczne objawów inkontynencji o niewielkiej i średniej intensywności, nie jest polecane przy każdym rodzaju inkontynencji, a poza tym - związane jest z występowaniem nieprzyjemnych skutków ubocznych przejawiających się w silnym wysychaniu jamy ustnej i suchości gałki ocznej.  Niestety w przypadku osłabienia mięśni Kegla, leki charakteryzują się stosunkowo niską skutecznością i zarazem efekty uboczne farmakoterapii są dla wielu kobiet nie do przyjęcia. Nudności, zawroty głowy, zaburzenia snu i nastroju czy problemy gastryczne to tylko część z nich.


Rehabilitacja mięśni dna miednicy poprzez ich wzmocnienie, to mechaniczne ćwiczenia mięśni Kegla. Ćwiczenia te są o tyle trudne, że świadomość posiadania tych mięśni jest niewielka. Wiele Pań mających problem z inkontynencją po prostu nie potrafi ćwiczyć tych mięśni, gdyż ich nie czuje. Często zdarza się, że zaciskają mięśnie ud, bądź pośladków, a to nie przynosi spodziewanych efektów. W dodatku, ćwiczenia takie trzeba wykonywać od kilku do kilkunastu razy dziennie, przez kilka tygodni, a rzadko które kobiety mają w sobie tyle wytrwałości i zacięcia przy wykonywaniu ćwiczeń. Tymczasem staranność i systematyczność w ćwiczeniu właściwych mięśni są niezbędne, aby mogła nastąpić poprawa.

Z tych względów niezwykle przyjaznym rozwiązaniem, a przy tym – skutecznym, jest rehabilitacja za pomocą elektrostymulacji.

 

Urządzenia medyczne nazywane elektrostymulatorami dzięki emitowaniu prądów o odpowiednich natężeniach i częstotliwościach wprowadzają mięśnie dna miednicy w ruch, doprowadzając do ich mimowolnego skurczu. Dzięki temu mięśnie te ćwiczą się i wzmacniają. Skurcz mięśni wywołany za pomocą prądu o niskim natężeniu sprawia również, że podczas terapii można nauczyć się jak poruszać tymi mięśniami, co ma również efekt terapeutyczny.


Nie należy obawiać się elektrostymulacji. Terapia taka jest całkowicie bezbolesna, co więcej jest ona przyjemna. Podczas elektrostymulacji w organizmie uwalniają się beta-endorfiny, które wpływają na nasz dobry nastrój, a zatem leczenie nietrzymania moczy za pomocą elektrostymulacji można po prostu polubić. Niemniej ważna jest tutaj również sytematyczność (codzienne używanie elektrostymulatora przez kilka tygodni) oraz dobrany program – po rozpoznaniu u siebie rodzaju nietrzymania moczu (zobacz: Zdiagnozuj się), należy wybrać właściwy dla danego problemu program w urządzeniu MyoBravo bądź BioBravo. Obydwa urządzenia mają certyfikat urządzenia medycznego, dlatego są całkowicie bezpieczne. (zobacz: Elektrostymulacja w leczeniu NTM)


Przeczytaj także:


Pytania? Zostaw swój e-mail bądź telefon, a nasz ekspert skontaktuje się z tobą.