Elektrostymulacja to jedna z form elektroterapii - dziedziny fizykoterapii, której celem jest leczenie objawowe schorzeń neurologicznych i układu ruchu z wykorzystaniem prądów leczniczych.
Chociaż istotą elektrostymulacji jest terapia prądem elektrycznym, to nie należy się jej w żaden sposób bać. Prądy wykorzystywane w elektrostymulacji to prądy stałe o niskim natężeniu, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe o małej i średniej częstotliwości. Doraźnym efektem elektrostymulacji jest jedynie odczucie przyjemnego mrowienia lub delikatny skurcz mięśni w miejscu, w którym znajdują się elektrody.
Podstawowymi zastosowaniami elektrostymulacji są działania:
Elektrody umieszcza się na skórze w miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi. W zabiegu elektrostymulacji wykorzystuje się prądy małej częstotliwości w celu wywołania skurczu i pobudzenia mięśni lub nerwów. Prądy te złożone są z impulsów o różnym przebiegu i częstotliwości. Napięcie elektryczne występuje naturalnie w przyrodzie, przez komórki naszego organizmu również przepływa prąd o niskim napięciu, stąd też stosowanie elektroterapii wydaje się być naturalnym rozwiązaniem wielu schorzeń.
Pierwsze zabiegi przy użyciu prądu elektrycznego były prowadzone już około 2500 p.n.e w Egipcie. W owym czasie wykorzystywano do tego celu suma europejskiego (Silurus glans) celem łagodzenia bólu. Rezultaty wówczas osiągnięte były zdumiewające biorąc pod uwagę, że podstawy dzisiejszej wiedzy o elektrostymulacji datujemy na wiek XIX.
Istnieją dwie metody elektrostymulacji: jednobiegunowa (elektrodę przykłada się w miejscu gdzie nerw wnika bezpośrednio do mięśnia) lub dwubiegunowa (2 elektrody przykłada się w pobliżu przyczepów mięśnia odnerwionego - włókna straciły zdolność przewodzenia impulsów).
Znany jest fakt, że nerwy kontrolują mięśnie poprzez wysyłanie neurologicznego kodu. Ten kod albo prościej wiadomość, w zależności od żądanego typu mięśniowych włókien będzie przesyłany w różnych pasmach częstotliwości. Mięsień zaczyna się kurczyć kiedy otrzymuje elektryczny bodziec. Sygnał ten wysyłany jest normalnie przez mózg, jednak dla mięśnia nie ma żadnej różnicy czy otrzymuje ów bodziec wysłany przez mózg, czy też bodziec został wygenerowany sztucznie podczas elektrostymulacji.
Fizjologiczna neuro stymulacja wymaga impulsów, które w swojej budowie są podobne do naturalnie występujących sygnałów nerwowych. Dowiedzione zostało, że stosowanie elektrostymulacji może być wykorzystywane przez długi czas nie powodując skutków ubocznych.